Αγιασμός σχ. έτους 2020-21 – Ανακοίνωση

imagesneo

Το Γυμνάσιο Πετριάς ανακοινώνει ότι ο αγιασμός για την έναρξη του νέου σχολικού έτους 2020-21 θα γίνει τη Δευτέρα 14/9/2020. Οι μαθητές θα έρθουν από το πρωί κανονικά με τα λεωφορεία (ισχύει πάσο), και από το πρωί θα αρχίσει η διανομή βιβλίων. Γι” αυτό οι μαθητές πρέπει να έχουν μαζί τους τη σχολική τους τσάντα. Η σημαία με τους παραστάτες και λίγους μαθητές θα πάνε για εκκλησιασμό, με συνοδεία καθηγητών.

Μετά το σχόλασμα της εκκλησίας ο ιερέας πρώτα θα κάνει αγιασμό το Δημοτικό, και στη συνέχεια στο Γυμνάσιο, οπότε υπολογίζουμε ότι ο αγιασμός στο Γυμνάσιο θα γίνει γύρω στις 11.30′.

Μετά τον αγιασμό και την παραλαβή των βιβλίων οι μαθητές θα σχολάσουν, για να συνεδριάσουν οι καθηγητές.

Υποχρεωτική η χρήση μάσκας στον εσωτερικό χώρο, προαιρετική στην αυλή. Στη διάρκεια του αγιασμού όμως, που θα γίνει στην αυλή, όλοι οι μαθητές και καθηγητές πρέπει να φοράνε μάσκα.

Υπάρχουν απολυμαντικά υγρά και μάσκες μίας χρήσης στο σχολείο, ενώ περιμένουμε να παραλάβουμε από το Δήμο 3 μάσκες πολλαπλών χρήσεων για κάθε μαθητή.

Πετριά 8/9/2020

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ