AppInventor

Appinventor-diagrama

Το AppInventor είναι ένα περιβάλλον προγραμματισμού για την δημιουργία εφαρμογών για φορητές συσκευές που διατίθενται με το Λειτουργικό Σύστημα Android (πχ κινητά και tablets). Το περιβάλλον θυμίζει αρκετά το Scratch είναι όμως πιο πολύπλοκο και απαιτεί μια περίοδο εκμάθησης. Προτείνουμε στους μαθητές να μάθουν πρώτα το Scratch και στη συνέχεια να ασχοληθούν με την εκμάθηση του AppInventor.

Το AppInventor διαθέτει online περιβάλλον δημιουργίας εφαρμογών, μπορούμε δηλαδή μέσω του φυλλομετρητή μας Firefox, Google Chrome, Opera κτλ να συνδεθούμε σε αυτό και να ξεκινήσουμε να δημιουργούμε την εφαρμογή μας. Απαιτείται λογαριασμός google για να την σύνδεση, έτσι όσοι δεν έχετε ήδη gmail θα πρέπει να δημιουργήσετε για να μπορέσετε να συνδεθείτε στο AppInventor. Τις εφαρμογές που φτιάχνουμε μπορούμε να τις δοκιμάσουμε είτε απευθείας στο κινητό ή το tablet μας είτε να χρησιμοποιήσουμε ένα προσομοιωτή android (παρέχεται από το AppInventor) έτσι ώστε να βλέπουμε το πως θα λειτουργεί η εφαρμογή στην οθόνη του Η/Υ μας.

Σύνδεσμοι:

Ελληνικός οδηγός AppInventor από τον σύνδεσμο καθηγητών Πληροφορικής Χίου:
App Inventor Programming (Part A)

App Inventor Programming (Part B)

Η επίσημη ιστοσελίδα του AppInventor